Ana sayfa | Haberler | Sektörel Haberler | Saçlarımız Neden Dökülür?

Saçlarımız Neden Dökülür?

Doğal Olarak Bir Çözümü Var Mıdır?

Elsa Fırça Haber

Aşırı saç dökülmesi sıkıntılı bir problem olabilir. Özellikle kadınlar için sıklıkla endişeye neden olur ve özgüvenin yitirilmesine sebep olur. Bununla birlikte, doğru teşhis konulursa, saçlarınızı kurtarmada doğal ve etkili olan bazı yöntemler ile saç dökülmesini kontrol edebilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Benzer şekilde, hemen hemen tüm şampuanlar, bağışıklık sisteminiz üzerinde toksik etkisi olan ve saç köklerini aşındırdığı ve saç büyümesini engellediği kanıtlanmış Sodyum lauril sülfat (SLS) içerir. Doğal şampuan ve boyalara yapıştırılması tavsiye edilir.

Beslenme Eksiklikleri

Çinko, bakır, demir ve proteinler gibi diyetlerinizde ana besin maddelerinin eksik olması saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir. Saç dökülmesinin bir başka sebebi de D Vitamini eksikliğidir. Bundan kaçınmak için dışarı çıktığınızdan ve biraz güneş ışığı aldığınızdan emin olun.

Hormonal Dengesizlik

30 yaşından sonra kadınlarda saç dökülmesine sebep olabilecek hormonal dengesizlik yaşanabilir. Bu genellikle aşırı dihidrotestosteron (DHT) dönüşümünden kaynaklanır. Östrojen, kadınların üretmiş olduğu ana hormon olmasına rağmen, testosteron ve DHEA gibi diğer androjenler de kadın vücudunda ortaya çıkar. Kadınlar belli bir yaşa geldiklerinde bu androjenleri DHT’ye dönüştürmeye başlayabilirler.

Tiroid Sorunları

Boynun ön tarafında bulunan tiroid bezi aşırı veya yetersiz miktarda tiroid hormonu üretirse saç büyüme döngüsü değişebilir. Bununla birlikte, bir tiroid sorununuz var ise, kilo alma veya kaybı,
soğuğa veya sıcağa duyarlılık ve kalp atış hızındaki değişiklikler gibi saç dökülmesinin yanı sıra başka semptomları da fark edeceksiniz.

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS) olan kadınlarda, normalden daha yüksek androjen seviyeleri oluşturan hormonal bir dengesizlik vardır. Bu genelde saçların yüz ve vücutta uzamasına sebep olurken, kafadaki saç incelir. PCOS ayrıca yumurtlama sorunlarına, akneye ve kilo alımına da yol açabilir.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları da saç dökülmesine neden olabilir. Hapın içindeki yumurtlamayı baskılayan hormonlar, özellikle ailesinde saç dökülmesi olan kadınlarda saçların incelmesine sebep olabilir. Bazen hapı kullanmayı bıraktığınızda saç dökülmesi meydana gelebilir. Saç dökülmesiyle ilişkili diğer ilaçlar kan inceltici maddeler ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı, artrit ve depresyonu tedavi eden ilaçlardır.

Stres

Aşırı stres, birkaç ay sürebilen ani saç dökülmesine neden olabilir. Egzersiz, meditasyon yogası ve masajlarla stresi en aza indirmek, saç dökülmesi yaşama şansınızı azaltacaktır.

Saç şekillendirme ürünleri

Aşırı işlem görmüş saçlar, boyalarda ve şekillendirme ürünlerinde bulunan toksik kimyasallar sebebiyle saç dökülmesine neden olabilir. Benzer şekilde, hemen hemen tüm şampuanlar, bağışıklık sisteminiz üzerinde toksik etkisi olan ve saç köklerini aşındırdığı ve saç büyümesini engellediği kanıtlanmış Sodyum lauril sülfat (SLS) içerir. Doğal şampuan ve boyalara yapıştırılması tavsiye edilir.

Tıbbi Durumlar

– Telogen Effluvium
Saçın her yerinden, genel dökülmesine denir. Genellikle günde yaklaşık 100 saç dökeriz fakat bazen stres, hastalık, ilaç veya hormonlar sebebiyle dökülme hızlanır. Saçlar genellikle altı ay içinde uzar.

– Androgenetik Alopesi
Kadınlarda saç genellikle üstte, ön bölgede, saç çizgisinin hemen arkasında incelir, ancak arkada kalın kalır. Bir enzim, erkek cinsiyet hormonu testosteronunun başka bir hormon olan dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesine sebep olarak saç köklerinin durana kadar daha ince saç üretmesine neden olur.

– Alopesi Areata
Nüfusun % 2’sini etkileyen bir otoimmün hastalık. Dairesel saç dökülmesine neden olur ve tamamen kelliğe yol açabilir. Çoğu durumda saçlar yeniden uzar.

– Yaşlanma
Yaşlandıkça saçımızın uzama hızı yavaşlama eğilimindedir. Saç telleri küçülür ve daha az pigmente sahip olur ve saç daha ince, daha ince ve gri hale gelir. Saçınızı sağlıklı tutmak için, saçınızın yanı sıra vücudunuzu genç tutmaya yardımcı olan bütün yiyecekleri yiyin. Erken gri saçlarınız varsa, burada size yardımcı olabilecek doğal takviyeleri bulabilirsiniz.

– Genetik
Genetik saç dökülmesi androgenetik alopesi olarak bilinir ve saç dökülmesinin en yaygın sebebi olduğu bilinmektedir. Gen, ailenin anne veya babasının tarafından miras alınabilir, ancak her iki ebeveyninizde de saç dökülmesi varsa, buna sahip olma olasılığınız daha yüksektir.

Saç Dökülmesini Kontrol Etmek İçin İpuçları

Şampuan

Saç derisi tipinizi anlamak ve doğru şampuanı seçmek son derece önemlidir. Ayrıca saç derinize bağlı olarak saçınızı yıkamanız gerekir. Örneğin, saçları kuru saç derisiyle aşırı yıkamak saç dökülmesine neden olabilir veya yağlı kilitleri haftada üç kez yıkamamak da aynı sonuca yol açabilir. Ayrıca, şampuanın saçlarınızı kırılgan ve dolayısıyla kırılmaya eğilimli hale getirebilecek sülfat, paraben ve silikon gibi kimyasallarla yüklü olmadığından emin olun.

Saç Kremi

İyi bir saç kremi, kilitleriniz için harikalar yaratabilir. Hasarlı saçları onarmaya yardımcı olan amino asitler içerir ve aynı zamanda onları pürüzsüz tutmaya yardımcı olur.

Diyet ve Egzersiz

Saçınızı doğru besinlerle, özellikle bol miktarda protein ve demirle beslemeniz gerekir. Ancak dengeli beslenmenin yanı sıra egzersiz yapmanızı da sağlayın. Yoga ve meditasyon saç dökülmesini azaltmada etkilidir.

Kimyasal İşlemler

Düzleştirme, perma ve renklendirme gibi titiz saç tedavileri yapmak kesinlikle saçlarınıza iyi gelmez. Özellikle ıslak saçta fön makinesi, saç kıvırma çubukları kullanmaktan kaçının çünkü bunlar saç gövdesindeki suyu gerçekten kaynatır ve kırılgan hale getirir. Gerçekten fön kullanmanız gerekiyorsa, en düşük ısı ayarında tutun. Saçınızı ısıtan başka ürünler kullanıyorsanız, güçlendirici bir saç kremi ile başlayın ve koruyucu bir sprey ile bitirin.

Yağlama

Yağlama kan dolaşımını iyileştirir ve kökleri besler. Saç derinize uygun yağ ile saçlarınıza haftada bir masaj yaptığınızdan emin olun. Bir duş bonesi ile örtün ve iki saat sonra hafif bir şampuanla yıkayın.

Çok fazla şekillendirme ürünü

Saçınızda çok fazla kimyasal yüklü ürün kullanmak uzun vadede zararlı olabilir. Onlara biraz ara verip bunun yerine doğal ev yapımı tarifleri denemek en iyisidir.

Saç Dökülmesini Tedavi Etmek İçin
Doğal Çözümler

Yumurta Maskesi

Yumurtalar kükürt, fosfor, selenyum, iyot, çinko ve protein yönünden zengindir ve birlikte saç büyümesini desteklemeye yardımcı olur.

Maskeyi hazırlamak için,
 • Bir kapta bir yumurta akını ayırın ve birer çay kaşığı zeytinyağı ve bal ekleyin.
 • Bir macun yapmak için çırpın ve kökten uca kadar her yere uygulayın.
 • 20 dakika sonra hafif bir şampuanla durulayın.

Meyan Kökü

Bu bitki saç dökülmesini ve saçın daha fazla zarar görmesine engel olur. Saç derisini yatıştırmaya ve kuru pullardan/kepekten kurtulmaya yardımcı olur.

 • Bir bardak süte bir çorba kaşığı meyan kökü ve çeyrek çay kaşığı safran ekleyerek bir macun yapın.
 • Bunu kafa derinize ve saç uzunluğunuza uygulayın ve gece boyunca bırakın.
 • Ertesi sabah saçınızı yıkayın.
 • Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Sütü

İçindeki protein ve temel yağlar saç uzamasını destekler ve aynı zamanda saç dökülmesini önler.

Sütü hazırlamak için,
 • Orta boy bir hindistan cevizini rendeleyin ve bir tavada beş dakika pişirin.
 • Süzün ve soğutun.
 • Daha sonra bir çorba kaşığı ezilmiş karabiber ve çemen otu tohumlarını süte ekleyin.
 • Saç derinize ve saçınıza uygulayın.
 • 20 dakika sonra şampuanla durulayın.

Yeşil Çay

Bu çay, saçın uzamasını hızlandırmaya ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir.

 • Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak iki-üç çay poşetini bir-iki fincan sıcak suya batırın.
 • Soğuyunca, başınıza nazikçe masaj yaparak bunu kafa derinize ve saçınıza dökün.
 • Bir saat sonra soğuk suyla durulayın.

Pancar Suyu

Pancar, sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan C ve B6 vitaminleri, folat, manganez, betain ve potasyum yönünden zengindir. Ayrıca kafa derisinin temiz kalmasına yardımcı olarak detoksifikasyon ajanı görevi görür.

 • 7-8 pancar yaprağını kaynatın ve 5-6 kına yaprağı ile birlikte öğütün.
 • Bu macunu saç derinize uygulayın ve ılık suyla durulamadan önce 15-20 dakika bekletin.

Yoğurt ve Bal

 • 2 yemek kaşığı yoğurdu 1 yemek kaşığı bal ve limonu bir kasede karıştırın.
 • Bir boya fırçası kullanarak bu macunu saç derisine ve köklere uygulayın.
 • Soğuk suyla durulamadan önce 30 dakika bekletin.
 • Bu macunu haftada bir uygulayın.

Aloe Vera

Aloe Vera, saç dökülmesi için ve saçın uzamasını hızlandırmak için etkili bir doğal ilaçtır. Kaşıntı ve dökülme gibi kafa derisi sorunlarının azaltılmasında da etkilidir.

 • Aloe Vera’nın sapını alın ve posayı çıkarın.
 • Saçınıza ve saç derinize uygulayın ve yaklaşık 45 dakika bekletin.
 • Normal suyla durulayın. Daha iyi sonuçlar almak için bunu haftada üç ila dört kez yapabilirsiniz.

Çemen Otu Tohumları

Çemen otu veya Methi tohumu, saç dökülmesini durdurmak için en etkili doğal ilaçlar arasındadır. Saç köklerini onarır ve saçın tekrar uzamasına yardımcı olur.

 • Çemen otu tohumlarını gece boyunca suda bekletin.
 • İnce bir macun haline getirin ve saçınıza ve saç derinize uygulayın.
 • Macunu yaklaşık 30 dakika başınızda bırakın.
 • Saç derinizi nemli tutmak için duş bonesi kullanarak kapatabilirsiniz.
 • 30 ila 40 dakika sonra normal suyla durulayın.
 • Herhangi bir şampuan kullanmanıza gerek yoktur.
 • Saç dökülmesini kontrol altına almak için haftada iki kez yapın.

Soğan Suyu

Soğanın antibakteriyel özellikleri kafa derisi enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olurken, kükürt içeriği saç köklerine giden kan dolaşımını iyileştirir. Saç büyümesini destekler ve saç dökülmesini kontrol eder.

 • Soğan suyunu çıkarmak için soğanı öğütün ve ardından suyunu sıkın.
 • Pamuk topunu soğan suyuna batırın ve saç derinize uygulayın.
 • 20 ila 30 dakika bekletin ve ardından normal su ve hafif bir şampuan kullanarak yıkayın..
 • Bu prosedürü haftada bir uygulayın ve farkı görün.

Sağlıklı Saçlar İçin Diyet

Ispanak

Saç dökülmesinin temel nedeni demir eksikliğidir. Ispanak sadece harika bir demir kaynağı değil, aynı zamanda A, C vitamini ve protein kaynağıdır. Aynı zamanda saç için doğal bir saç kremi görevi gören ve bize omega-3 asit, magnezyum, potasyum ve kalsiyum sağlayan sebum içerir. Bunlar sağlıklı bir saç derisinin ve parlak saçların korunmasına yardımcı olur.

Havuç

Gözlere iyi gelmesiyle bilinen havuç, saç uzamasını da iyileştiren A Vitamini içerir. A vitamini eksikliği, kuru ve kaşıntılı saç derisine neden olabilir. Havuçların saç kalınlığını artırdığı, saçı parlaklaştırdığı, kan dolaşımını iyileştirdiği, saçı güçlendirdiği, kirlilik gibi dış hasarlardan koruduğu ve ayrıca saç kırılmasını ve dökülmesini önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yumurta

Saç yüzde 68 oranında keratin proteininden oluştuğundan, yumurtalar zarar görmüş saçların yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur. Ayrıca saçların uzamasına yardımcı olan biotin adlı bir B vitamini açısından da zengindirler.

Yulaf

Yulaf lif, çinko, demir, omega-6 yağ asitleri ve saç uzamasını uyaran ve saçınızı kalın ve sağlıklı hale getiren çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA’lar) bakımından zengindir.

Ceviz

Ceviz, saç tırnak etlerini güçlendiren ve saç derisini besleyen biotin, B vitaminleri (B1, B6 ve B9), E vitamini, bol miktarda protein ve magnezyum içerir. Hücrelerinizi güneşe maruz kalmanın sebep olabileceği DNA hasarından korumaya yardımcı olur.

Mercimek

Mercimek harika bir protein, demir, çinko ve biotin kaynağıdır. Ayrıca, cilde ve kafa derisine çok ihtiyaç duyulan oksijeni sağlaya  kırmızı kan hücrelerinin sağlığını geri kazanmak için gerekli olan folik asit ile yüklenirler.

Tavuk

Tavuk veya hindi gibi yağsız etler, kırılgan saçları güçlendiren ve kırılmayı önleyen yüksek kaliteli protein bakımından zengindir.

Yoğurt

Yoğurt, saç folikülü sağlığını desteklediği bilinen B5 vitamini ve D vitamini ile doludur.

Tatlı Patates

Beta karoten kuru ve mat saçlara karşı korur ve sebum adı verilen yağlı bir sıvı oluşturmak için kafa derinizdeki bezleri uyarır. Havuç, kabak, kavun, mango ve tatlı patates gibi turuncu renkli meyve ve sebzeler bunun harika bir kaynağıdır.

 

Sağlıklı Kilitler İçin Saç Bakımı İpuçları

Düzenli Kırpmalar

Saç, uçlara yakın yerlerde en çok hasar gören kısım olma eğilimindedir ve her altı ila sekiz haftada bir düzeltme, dertlerinizi çözmenize yardımcı olabilir. Hasarlı saçların saman benzeri bir dokusu vardır ve uzamayı desteklemek ve kırık uçları gidermek için kesilebilir.

Stres

Stres, saç dökülmesi de dahil olmak üzere pek çok sağlık sorununun temel nedenlerinden biridir. Ayrıca saç uzama sürecini bozabilir ve erken beyazlamaya neden olabilir. Yine, düzenli olarak meditasyon ve yoga iyi bir stres kırıcı olabilir.

Sıcak Duş Almaktan Kaçının

Sıcak duşlar ne kadar rahatlatıcı olsa da, saç tellerini kurutur (tıpkı cilt gibi) ve saç derisini doğal yağlarından arındırarak kırılmaya daha yatkın kuru, kırılgan saçlara yol açar. Bunun yerine ılık suyu tercih edin ve saçı en soğuk sıcaklıkta durulamaya çalışın.

Islak Saçın Taranması

İpliklerimiz asla bu kadar kırılgan değildir ve ıslandığında kırılmaya meyillidir. Bu nedenle, herhangi bir şekillendirme biçiminden önce geniş dişli bir tarak kullanmak veya havayla kurumasını sağlamak önemlidir.

Sıkı Saç Modelleri Giymek

Saçınızın köklerinden çok sıkı çekilmesi hasara neden olur ve bu nedenle kaçınılmalıdır. Ayrıca uyurken saçınızı sıkı bağlamamak en iyisidir.

Whatsapp Hattı
Elsa Fırça - Profesyonel Saç Fırçaları, Fön Fırçaları, Fırça Çeşitleri ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler!