Ana sayfa | Haberler | Sektörel Haberler | Kış Mevsiminde Saç Bakımı

Kış Mevsiminde Saç Bakımı

Kış mevsiminin hissedildiği, soğuk bir yerde yaşıyorsanız, kuru ve soğuk hava şartlarının saçlarınız üzerinde yaratabileceği etkileri tahmin edebiliyorsunuzdur. Kuruluk, elektriklenme ve o pürüzsüz, parlak yaz saçlarının genel eksikliğinden söz ediyoruz.

Çoğu zaman, sert soğuk havalara maruz kalıp sonrasında iç mekana geçiş yapma, saçımızın nemini yok edebilir ve bu da saçlarımızda donuk bir görüntüye sebep olur. Saç telleriniz, kuru ve soğuk havalar nedeniyle kırılma riski altında olmakla kalmaz, aynı zamanda saç derisi kuruluğu, kepek gibi problemlerle karşı karşıya da kalabilir.

Peki, saçlarımıza nasıl daha iyi bakabiliriz? Saçlarımızda bu sert kış etkilerini en aza nasıl indirebilir ve nasıl zarar görmesini engelleyebiliriz? Bu kış daha sağlıklı saçlara kavuşabilmeniz için kış mevsiminde saç bakımı ipuçlarını ve püf noktalarını aşağıda bir araya getirdik.

1. Saçınızı ve saç derinizi saç yağı ile nemlendirin.

Soğuk aylarda, iç mekanda ısıtma kullanmamız, çok fazla nemi dışarı atma ve saçı kurutmaya sebebiyet verebilir. Bazen bu durum kuru, pul pul bir saç derisi oluşturur. Kuruluğa karşı etkili bir şekilde mücadele etmek için saç kremi kullanabilir veya kışın saç bakımı rutininize saç yağı ekleyebilirsiniz. Saçınızın kışın ihtiyaç duyduğu nemle yenilenmesine yardımcı olmak, kırılmasını önlemek ve saçlarınızı yumuşak, parlak olmasını sağlamak için her gün saç uçlarınıza birkaç damla besleyici bir saç yağı uygulamalısınız.. Bu işlem için sizlere argan yağı ve jojoba yağını öneririz.

Kış aylarında kuru ve pul pul saç derisinden dolayı saçlarınızda kepek sorunu yaşıyorsanız, hindistancevizi yağı veya hint yağı gibi daha ağır bir yağ tedavisini doğrudan saç derisine uygulayabilirsiniz. Saç derisini derinlemesine nemlendirmek için uygulamış olduğunuz saç yağını 20-30 dakika saçlarınızda bekletip, ardından her zamanki gibi saçınızı yıkayabilirsiniz.

Saç Kremi Kullanımı

2. Sık sık saçlarınızı yıkamaktan kaçının.

Saçınızda meydana gelen sorunların sebebi saçlarınızı sık sık yıkamaksa, kışın saç bakımı rutininizde değişiklik yapma zamanı gelmiş demektir. Saçınızı aşırı yıkamak, saçı nemlendiren ve koruyan, soğuk aylarda her zamankinden daha önemli olan, saçınızın oluşturduğu doğal yağlarından arındırmasına sebep olur.

Saçınız için mükemmel zaman dilimini bulana kadar, saç yıkamalarınız arasındaki süreyi olabildiğince uzatmaya çalışın. Önce eğer saçınızı genellikle iki günde bir yıkıyorsanız, iki günde biri deneyin. Saçınızın hala nemli olmadığını fark ederseniz, her üç günde bir yıkamayı deneyin. Bu geçiş sürecine yardımcı olmak için, saçınızın kokmasını engellemek ve temiz görünmesini sağlamak için yıkamalar arasında kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Kuru saçlar için bir başka ipucu verecek olursak, saç kökleriniz çok yağlı olmadığı için, saçınızı sadece saç kremi ile yıkayın ve şampuanı tamamen atlamayı deneyebilirsiniz.

Isı Kullanmadan Saç Kurutmak

3. Saçlarınızı ısı ile şekillendirmekten kaçının.

Kuru ve hasar görmüş saçların en büyük düşmanı, saçı ısı ile şekillendirmektir. Saçınız soğuk havalarda zaten kırılgan bir durumda olduğundan, ısı ile şekillendirilince kırılma olasılığı artar ve saçlarınız nem kaybeder. Saçlarınızdaki kabarmayı yatıştırmak için birkaç damla saç yağı kullanarak mümkün olduğunca saçlarınızı ısı ile kurutmak yerine havayla kurutmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, kışın saç maşası kullanımı mümkün olduğunca azaltabilirsiniz ve ısısız bukleler ve dalgaları tercih edebilirsiniz.

4. Kapıdan dışarı fırlamadan önce saçınızı kurutun.

Sıcak aylarda bu sizin için düzenli bir alışkanlık olsa da, kışın acele etmeden önce saçınızın tamamen kurumasını sağlamak çok önemlidir. Soğuk hava saç şaftını genişleterek saçın kırılmaya daha yatkın olmasını sağlar ve saç renginizin daha hızlı solmasına yol açar. Kış mevsiminde gündüz dışarı çıkmadan önce saçınıza havayla kuruması için fazladan zaman verin veya daha iyisi, kışın saç bakımı rutininizi gece ile değiştirebilirsiniz, böylece saçınızın fön ısısından kurumasını önleyebilirsiniz.

Evden kesinlikle ıslak saçla çıkmanız gerekiyorsa, atkınızın veya şapkanızın altına sokarak saçınızı havadan koruduğunuzdan emin olmalısınız. Kış hava koşullarına saçlarınız ne kadar az maruz kalırsa o kadar iyidir.

Saç Maskesi İle Saç Bakımı

5. Haftalık derinlemesine bakım yapan saç maskesini tercih edin.

Sağlıklı, ışıltılı bir cilt için haftalık yüz maskesinin gerekli olduğu gibi, haftalık saç bakım maskeleri de kuru ve hasar görmüş saçlarda fark yaratabilir. Sadece kuruluğun etkilerini tersine çevirmekle kalmazlar, aynı zamanda saçınızın yıl boyunca korunmasını ve optimum sağlık seviyesinde olmasını sağlamak için mükemmel bir koruyucu önlemdir. Saç maskeleri, saçınıza 20 dakikadan daha kısa sürede fayda sağlamanın hızlı ve oldukça etkili yollarıdır. Saç maskelerini yüksek güçlü saç kremleri gibi düşünün, saçınıza yumuşatma ve nemlendirme, uzamayı artırma, parlaklık verme ve hatta kafa derisi enfeksiyonlarıyla mücadele gibi faydalar sağlayabilirsiniz. Saç şirketleri çeşitli saç sorunları için farklı saç maskeleri sunarken, doğrudan mutfak dolaplarınıza da gidebilir ve evde doğal bir saç maskesi oluşturabilirsiniz.

Haftalık uygulamış olduğunuz yöntemlerle bile saçınızın kışın hala çok kuru olduğunu fark ederseniz, fazladan etki sağlamak adına, bir gece saç yağı veya serum ile saçınızı nemlendirmek isteyebilirsiniz. Cildiniz için bir gece kremine benzer şekilde, bir gecelik uygulama saç tellerinin derinliklerinde çalışarak içten nemlendirir. Kolay, uygun fiyatlı bir gecelik bakım olarak, kökten uca saç derinize ve saçınıza uygulayabileceğiniz hindistancevizi yağını önerebiliriz. Yağ kuru saçtan ıslak saça göre daha kolay emileceği için yağı kuru saça uyguladığınızdan emin olun.

Saçlar İçin İpek Kullanımı

6. İpek tercih edin.

Sıcacık yün şapka ve atkılarımızla kendimizi kış unsuruna karşı korumayı hepimiz seviyoruz. Ama aslında kırılmaya ve statik saça sebep olduklarını biliyor muydunuz? Gömme şapkalar yağları köklere hapsedebilir, uçları kuru bırakabilir ve hasar görmeye meyilli olabilir.

Çözüm olarak, rahat şapkanızı takmadan önce saçınızı ipek bir fularla sarabilirsiniz. Saçınızı elektriklenmeden ve statiklenmeden koruyacak ve o korkunç şapka kıllarını azaltacaktır.

İpek, doğal olarak hipoalerjenik olduğundan, nemlendirmeyi uyararak incelmeyi, düğümlenmiş saçları ve uçları kırmayı önlediği bilinmektedir. Pamuk ve yün dokunuşta yumuşak hissederken, örgüsü aslında tek tek ipleri kavrayarak çekerek hasara ve kırılmaya neden olur. Bu yüzden geceleri ipek bir yastık kılıfı üzerinde uyumayı da öneriyoruz.

7. Yumuşak saçlar için kuru şampuan kullanın.

Saçınızı temiz ve hacimli göstermek için yanınızda küçük bir şişe kuru şampuan taşıyabilirsiniz. Saçınızın köklerine az miktarda uygulayın ve saçınıza parmaklarınız yardımı ile yedirin. Kuru şampuan saç gövdesini açar, saçı daha hacimli gösterir ve saç stilinize yeniden hayat verir.

Sağlıklı Saçlar İçin Bol Su Tüketimi

8. Susuz kalmayın!

Tek bir saç telinin %25 sudan oluştuğunu biliyor muydunuz?

Hidrasyon içeriden başlar ve yeterince su içmek, saçın kökten uca enerji kazanmasına ve uzamasına teşvik etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda daha sağlıklı bir saç derisini uyararak kış aylarında kuruluk, kaşıntı veya kepek gibi saç derisi sorunlarını önler. Yeterince su içmediğinizde cildinizin donuk ve yorgun göründüğünü hiç fark ettiniz mi? Saçlarınız da aynı! Hidratlı kalmak, saç uçlarının kırılmasını ve saçların kırılganlığının önlenmesine yardımcı olarak parlak ve ışıltılı saçları güçlendirir.

Whatsapp Hattı
Elsa Fırça - Profesyonel Saç Fırçaları, Fön Fırçaları, Fırça Çeşitleri ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler!